Dette års program kommer snarest, men du kan se sidste års program forneden.

 

Onsdag
10.30-11.30                                   Velkomst og icebreaking

11.30-12.30                                   Robozzle - lær at tænke som en computer

12.30-13.00                                   Frokost

15.00-15.30                                   Pause

13.00-14.30                                   Introduktion til programmering - hvis du er hurtig, når du at Programmere dit eget spil

14.30-15.30                                   Pause

15.30-17.00                                   Velkommen inden for i kunstig intelligens: Introduktion til machine learning 

17.00-17.30                                   Transport til vandrerhjem

17.30-18.30                                   Cool kvinder i IT: mød en erhvervsprofil

18.30-19.30                                   Aftensmad

19.30-                                            Hygge, spil og film alt sammen med et IT-tvist!

 

Torsdag
08.00-08.45                                   Morgenmad

09.00-10.30                                   Programmering i Python

10.30-11.00                                   Pause

11.00-12.00                                   Robotter og kunstig intelligens (AI)

12.00-12.30                                   Frokost

12.30-14.30                                   Mød Pepper-robotten R2DTU og prøv selv at programmere en social robot. Lær den at genkende ansigter, at forstå sprog og at løse opgaver

14.30-15.30                                   Pause

15.30-17.00                                   Matematikken bag IT: Algoritmer og grafer

17.00-17.30                                   Pause

17.30-18.30                                  Cool kvinder i IT: Mød en studerende

18.30-19.30                                  Aftensmad

19.30-                                           Hygge, spil og film alt sammen med et IT-tvist!

 

 

Fredag

08.00-09.00                                   Morgenmad og transport til DTU

09.00-10.30                                   Sådan opsamler du data ved hjælp af lys

10.30-11.00                                   Pause

11.00-12.30                                   Hjerneløb ... tænk før I løber! og sejren er jeres

12.30-13.00                                   Frokost

13.00-14.30                                   Stjerne Hjerneløb

15.30-16.00                                   Afslutning og diplomer